Skip to main content
Home

Medlemsfordele

Arrangementer
Udgivelser

Om os

Home

Rundvisning

Oplev Amtsmandsboligen Hjørring

Billeder af huset

Kig fra amtmandens kontor gennem dagligstuen og ind i spisestuen.
Kig fra dagligstuen mod indgangspartiet i forhallen.
Huset set fra haven.
Hall med trappe og adgang til administration i Amtmandsboligen i Hjørring.

Om huset

Nyklassisistisk embedsbolig

Amtmandsboligen er tegnet af Hack Kampmann i 1910 som embedsbolig og administration for kongens repræsentant i det nordlige Jylland. Amtmandsboligen og den tilhørende have, der oprindeligt var væsentlig større, er i dag fredet som et samlet anlæg, der vidner om Kampmanns formåen som arkitekt og samtidig også står som et eksempel på et 'magtens hus'. 

Ejendommen tjente sit oprindelige formål frem til 1970, hvorefter den overgik til Kommunen. I mange år fungerede den som ret i Hjørring, indtil Realdania By & Byg købte ejendommen i 2010. Amtmandsboligen med have indgår i dag i Realdania By & Bygs samling af dansk arkitektur.

Bygningskomplekset er et meget fint eksempel på Kampmanns arbejde med kombinationen af proportioner og detaljer, høj funktionalitet og byggetekniske velfungerende elementer. Arkitekturen er nyklassicistisk, men de hjemlige himmelstrøg er ikke glemt – den blanke mur, granit og det røde tegltag lader os vide, at vi er i Danmark.

Amtmandsboligen er samtidig en elegant repræsentant for Kampmanns tid som kgl. bygningsinspektør i det nordlige Jylland i perioden 1892 til 1920; måske endda det bedste eksempel i landet på et magtens hus sat ind i en lokal og regional sammenhæng. Både i funktion, disponering og arkitektur giver boligen mindelser om fortidens store herregårdsanlæg. Over hoveddøren står der "Herren være min hjælper".

Hovedindgang og facade på Amtmandsboligen i Hjørring med inskription og klassiske detaljer.

Andre oplevelser til dig